Kada pradėti naudoti VIN numeriai?

kada pradeti naudoti vin numeriai

Transporto priemonės identifikacinis numeris (VIN) – tai unikalus 17 simbolių kodas, pagal kurį identifikuojama konkreti transporto priemonė. VIN numeriai buvo pradėti naudoti šeštajame dešimtmetyje ir nuo to laiko tapo svarbia priemone, padedančia sekti transporto priemones per visą jų eksploatavimo laiką. Todėl šiame straipsnyje išsamiau panagrinėsime VIN numerių istoriją ir kada jie buvo pradėti naudoti.

VIN numerio atsiradimas

Pirmą kartą unikalaus transporto priemonių identifikavimo numerio sąvoka buvo pasiūlyta XX a. ketvirtojo dešimtmečio pradžioje. Tuo metu automobilių vis daugėjo ir visus juos sekti darėsi vis sunkiau. Tačiau tik XX a. šeštajame dešimtmetyje buvo sukurta standartizuota VIN numerių sistema.

Jungtinėse Amerikos Valstijose už VIN numerių standartų nustatymą ir vykdymą yra atsakinga Nacionalinė kelių eismo saugumo administracija (NHTSA). 1954 m. NHTSA sukūrė pirmąją standartizuotą VIN numerių sistemą. Tuo metu VIN numeriai buvo privalomi tik lengviesiems automobiliams ir lengviesiems sunkvežimiams. VIN numerius sudarė raidžių ir skaičių derinys, pagal kurį buvo galima nustatyti transporto priemonės markę, modelį ir metus.

Tačiau pirmieji standartizuoti VIN numeriai nebuvo tokie išsamūs kaip dabar. Pradinėje sistemoje buvo tik 10 simbolių, ir jie ne visada buvo unikalūs. Todėl dvi transporto priemonės galėjo turėti vienodą VIN numerį. Dėl to kildavo painiava ir būdavo sunku tiksliai sekti transporto priemones.

Naujos VIN sistemos sukūrimas

1981 m. NHTSA įdiegė naują, išsamesnę VIN sistemą. Naujojoje sistemoje buvo 17 simbolių, o kiekvienas simbolis buvo unikalus konkrečiai transporto priemonei. VIN numeriai buvo suskirstyti į tris dalis: pirmieji trys ženklai nurodė gamintoją, kiti penki – transporto priemonės požymius, o paskutiniai devyni ženklai buvo naudojami unikaliam identifikaciniam numeriui sukurti.

Naujoji VIN sistema gerokai palengvino transporto priemonių sekimą per visą jų eksploatavimo laikotarpį. Taip pat buvo lengviau nustatyti pavogtas transporto priemones, autoįvykiuose ar kituose incidentuose dalyvavusius automobilius. Šiandien VIN numeriai privalomi visoms transporto priemonėms, įskaitant motociklus, priekabas ir komercinius sunkvežimius.

VIN sistema buvo pritaikyta ir kitose pasaulio šalyse. Europoje VIN sistema vadinama transporto priemonės identifikaciniu numeriu (VIN) ir yra privaloma visoms transporto priemonėms. Ji panaši į Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojamą sistemą, tačiau VIN numerių struktūra šiek tiek skiriasi.

Japonijoje VIN sistema vadinama važiuoklės numeriu ir taip pat privaloma visoms transporto priemonėms. Važiuoklės numerį sudaro raidžių ir skaičių derinys, pagal kurį galima nustatyti transporto priemonės markę, modelį ir metus.

Kanadoje VIN sistema taip pat privaloma visoms transporto priemonėms. Kanados VIN sistema panaši į Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojamą sistemą, tačiau šiek tiek skiriasi VIN numerių struktūra.

VIN sistema tapo svarbia priemone, leidžiančia sekti transporto priemones per visą jų eksploatavimo laiką. Ją naudoja teisėsaugos institucijos, draudimo bendrovės ir transporto priemonių gamintojai transporto priemonėms identifikuoti ir sekti. Ši sistema taip pat palengvino naujų transporto priemonių įsigijimą vartotojams, nes pagal VIN numerį jie gali patikrinti transporto priemonės istoriją ir įsitikinti, ar ji nedalyvavo jokiuose eismo įvykiuose ar kituose incidentuose.

Pabaigai

VIN numeriai pirmą kartą buvo pradėti naudoti šeštajame dešimtmetyje, tačiau išsami, standartizuota sistema buvo sukurta tik devintajame dešimtmetyje. Naująją sistemą sudarė 17 simbolių. Kiekvienas simbolis buvo unikalus konkrečiai transporto priemonei. Šiandien VIN numeriai privalomi visoms transporto priemonėms ir naudojami transporto priemonėms sekti per visą jų eksploatavimo laiką. VIN sistema tapo svarbia priemone teisėsaugos institucijoms, draudimo bendrovėms ir transporto priemonių gamintojams, be to, ji palengvino vartotojams naudotų transporto priemonių įsigijimą.

Meniu