Kokią svarbią informaciją gali atskleisti VIN numeris?

vin numeris

Natūralu, jog prieš įsigyjant didelės vertės pirkinį, stengiamės apie jį sužinoti kuo daugiau. Vienas iš tokių atsakingų pirkinių – automobilis. Vis tik, naudotos transporto priemonės kartu yra ir vienos iš didžiausių kačių maiše. Potencialių gedimų čia galybė, o norint sėkmingai pastebėti užslėptus defektus reikia turėti nemažai patirties bei žinių. Vis tik, dažnai girdime, kad apsisaugoti nuo nesėkmingo pirkinio galime tiesiog patikrinę VIN kodą.

Bet kas yra šis kodas ir kokią naudą jis gali suteikti pirkėjui? Iš pažiūros tai – tik dar vienas atsitiktinių skaičių rinkinys. Visgi, už jo slepiasi netrumpa istorija, kuri byloja apie svarbus pasikeitimus automobilių pramonėje, o taip pat VIN kodas gali tapti nepamainomu informacijos šaltiniu automobilių pirkėjams. Pažiūrėkime iš arčiau, kas slypi už šio paslaptingo 17 simbolių derinio.

Kaip atsirado VIN kodas?

Šeštajame dešimtmetyje automobilių gamybos apimtims Amerikoje ėmus sparčia augti, buvo pradėta ieškoti sistemos, kuri paženklintų ir identifikuotų visas iš fabrikų išriedančias transporto priemones. Tuo metu tokiai kodų sistemai buvo suteiktas VIN pavadinimas (angl., vehicle identification number). Nors kodai ir įgavo vieningą pavadinimą, jų gyvavimo pradžioje kiekvienas gamintojas naudojo atskirą jų sudarymo sistemą, o tai sukėlė nemažai chaoso ir painiavos.

Galiausiai devinto dešimtmečio viduryje buvo sukurtas vieningas transporto priemonės „DNR“ – buvo nuspręsta, kad nuo šiol visos nuo gamyklų konvejerių nuvažiuojančios mašinos bus žymimos vieningu 17 skaitmenų kodu, sudarytų pagal iš anksto sutartą tvarką. Tokiu principu sugeneruotus kodus automobilių gamintojai ir valstybinės institucijos transporto priemonių autentiškumui patvirtinti naudoja iki pat šios dienos.

Ką reiškia VIN kodo skaičiai?

Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti tarsi atsitiktinių simbolių kratinys, VIN kodas atskleidžia daug informacijos apie konkretų automobilį: kilmės šalį, variklio darbinį tūrį, tikslius pagaminimo metus, komplektaciją ir pan. Pažiūrėkime, ką reiškia kiekvienas iš šių simbolių:

Pirmieji trys kodo ženklai gali jums papasakoti apie automobilio kilmę. Pavyzdžiui, Amerikoje pagamintų automobilių kodai prasideda 1, 4 arba 5. Iš Japonijos importuoti automobiliai žymimi raide J, o Vokietijos – W.

Antrasis simbolis žymi automobilio gamintoją. Dažnu atveju viskas gana paprasta: pavyzdžiui, A raidę savo koduose naudoja „Audi“, o B – „BMW“. Visgi, pasitaiko ir sudėtingesnių rebusų – tą pačią A raidę automobilių žymėjimui renkasi ir tokie gamintojai kaip „Jaguar“ ar „Mitsubishi“. Viskas stoja į savo vietas atsižvelgus į trečiąjį simbolį. Jis, poroje su antruoju ženklu, atskleidžia konkretų padalinį, kuriame buvo pagamintas automobilis.

Skaičiai nuo ketvirtojo iki aštuntojo nurodo automobilio techninę specifikaciją: konkretų modelį, kėbulo tipą, pavarų dėžės tipą ir variklio kodą.

9-tasis simbolis yra vienas paslaptingiausių, nes jis neatspindi jokios apčiuopiamos informacijos apie patį automobilį. Tai ženklas, naudojamas identifikuoti transporto priemonės autentiškumą ir apsisaugoti nuo klastočių. Jis kinta pagal matematinį algoritmą, kurį sudaro automobilių gamybos priežiūros institucijos.

Dešimtasis simbolis parodo automobilio gamybos metus. Vėlgi, ir čia ne viskas yra taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Iki 2000-ųjų pagaminimo metus įprastai nurodė raidės, o vėliau jas pakeitė skaičiai. Taigi, automobilis pagamintas 1995 m. bus pažymėtas raide S, o 2008 m. laidos transporto priemonę jau žymės skaičius 8. Pasibaigus skaitmenims, vėl imamasi raidžių ir taip toliau.

Na, o likę septyni skaičiai nurodo statistinę informaciją ir pasako, kurioje gamykloje buvo pagamintas konkretus automobilis ir koks yra jo eilės numeris šiame fabrike.

Ką VIN numeris gali pasakyti apie automobilio istoriją?

Žinoma, daugelį dalykų, kuriuos atskleidžia VIN kodas galite sužinoti ir kitais būdais, pavyzdžiui, patikrinę dokumentus, pasidomėję modelio istorija internete ar tiesiog nuodugniai apžiūrėję patį automobilį. Vis tik, VIN numerio patikra turi pagrindinį kozirį – unikalumą. VIN sukurtas taip, kad nerastume dviejų automobilių su vienodų kodų (žinoma, jei jie nėra suklastoti), o tai reiškia, kad kiekvieno automobilio istorija yra tiesiogiai susieta su šiuo simbolių rinkiniu.

Automobilio pirkėjui šis faktas – aukso vertės, nes po VIN kodu slepiasi didelis kiekis informacijos apie konkretaus automobilio istoriją. Šią informaciją „atrakinti“ gali padėti viena iš automobilių istorijos ataskaitas rengiančių kompanijų. Populiariausios jų: AutoDNA, Carfax ar iš Lietuvos „kilusi“ carVertical.

Ką pirkėjai gali rasti automobilio istorijos ataskaitoje?

Pagal VIN kodą sugeneruotoje istorijos ataskaitoje galima rasti daug naudingos informacijos: automobilio patirtą žalą, tikrąją jo ridą, šalį, iš kurios jis atvežtas, policijos įrašus apie vagystes ir pan.

Pagrindinė tokios VIN patikros nauda, kurią gauna pirkėjas – apsisaugojimas nuo nesąžiningų pardavėjų, kurie pateikia neteisingą informaciją apie parduodamą automobilį.

Automobilio tikrinimas pagal VIN kodą gali padėti sutaupyti ir nemažai laiko, nes pirkėjui nereikia važiuoti apžiūrėti perkamų automobilių fiziškai, o tai galima atlikti tiesiog internetu. Automobilių istorijos ataskaita gali padėti atskleisti tokią informaciją, po kurios su nesąžiningu pardavėju susitikti net nebus verta. Tai ypač aktualu apžiūrint daugiau nei vieną automobilį ar ieškant transporto priemonės kitame mieste ar net šalyje.

Be to, žinant, kokį gyvenimą automobilis nugyveno iš tiesų, galima jaustis saugiau ir adekvačiai  įvertinti, dėl kokių problemų ateityje gali tekti kreiptis į auto servisą. Automobilio defektų žinojimas taip pat gali tapti ir nemenku derybiniu svertu derinant galutinę jo kainą.

VIN kodas – svarbus žingsnis automobilių istorijoje ir apsisaugojimo priemonė

VIN kodo įvedimas buvo svarbus žingsnis automobilių istorijoje – tai ne tik leido lengviau atsekti pagamintus produktus, bet kartu reiškė ir požiūrio į transporto priemonių gamybą pasikeitimą. Na, o šiandien automobilio pirkėjai „iškodavę“ šį numerį per tokias platformas kaip carVertical gali sužinoti išsamią informaciją apie būsimą pirkinį. Taip priimsite geresnį sprendimą bei apsisaugosite nuo nesąžiningų pardavėjų ir neišmesite pinigų į balą.

Meniu